Tutvu Tallinna Hipodroomi ajalooga - I osa

Tutvu Tallinna Hipodroomi ajalooga – I osa

Tallinna Hipodroom on kõige vanem ja kõige aktiivsem hipodroom kogu Baltikumis. Selle ajalugu algab kohe pärast esimest Maailmasõda ning 8 septembril 2018, tähistab Tallinna Hipodroom oma 95 Juubelit.

Tallinna Hipodroomi asutamine on tihedalt seotud Tsaari-Venemaal toimumuga. 18. sajandi lõpul pani venemaa traavlikasvatusele aluse tuntud hobusekasvataja krahv A.Orlov ning 19. sajandi algul alustasid tööd Moskva (Центральный Московский ипподром), Peterburi ja Harkovi hipodroomid. Lätlased avasid 19. sajandi lõpus Riias hipodroomi, mis on tänaseks lõpetanud oma tegevuse. Eesti jäi nendest üritustest esialgu eemale, kuigi üksikud rikkamad eestlased ja mõisnikud kasvatasid traavleid.

Enne Esimest maailmasõda oli Peterburi hipodroomi juhatusel kavatsus asutada hipodroom ka Tallinna, alanud sõja tõttu ei olnud see võimalik. Kuid Tallinna Kaupmehel Jaan Venteril õnnestus 1917. aastal saada Hobusekasvatuse Peavalitsuselt litsents ja abirahad hobusekasvanduse loomiseks, kuid revolutsiooni keerises lendasid aga tuulde kõik abirahad ja J.Venteril tuli koga oma ettevõtlikus appi võtta.

Hipodroomi asutamise mõte kerkis uuesti päevakorrale Eesti Vabariigi algaastail.

1922. aastal alustati raha kogumisega uue ettevõtte jaoks.

1923. aastal rajati OÜ Tallinna Hipodroom, osanikeks kümmekod Eesti tuntuimat rahameest – A.Uibopuu, K.Jürgens, J.Venter, E.Veinberg, J.Habicht, V.Beljagin, B. Lindeman ja E.Rosenvald. Enamus nendest olid ka hobuste omanikud, kelle hobused võistlesid esimestel aastatel Hipodoromil.

Hipodroomi plaani valmistas arkitekt J.Sieffert Saksamaalt, kes sealsetes suuremates linnades üle 10 hipodroomi on ehitanud. Valmis ehitab H.Sinisoff, kes tänavase laulupeo (Tallinna Lauluväljak) kõlakoja ehitas.

Kokku ehitati Hipodroomi kontor, suur sissepääsuvärav 10 piletikassaga, kahekordne kotuniketorn, sõitjate elumaja, puittallid 32 hobusele ja kaks võistlusrada – 1000 m pikkune galopi- ja 1100 m pikkune traavivõistluste rada.

25. novembril 1923. aastal kogunes vastvalminud hipodroomi esimestele võistlustele paar tuhat pealtvaatajat. Esimesel võistluspäeval toimus kokku kuus jooksu, igas jooksus oli 4-7 hobust, sissepääs oli tasuline ja päeva totolisaatori käive oli ligi miljon marka.

(“Tallinna Hipodroom 1923-1998”: Koostaja: Sirje Pallo)

Sellega lõpeb meie esimene osa ja kui soovid saada teada rohkem Hipodroomi kohta, siis liitu meie Fb lehega.