Mitte ainult hobustest

Mitte ainult hobustest

95-aastasel Tallinna Hipodroomil on linnarahvale palju pakkuda. Neile, kes hindavad värskes õhus meelelahutust, on lausa omamoodi paradiis püsti pandud. Särtsaka hoo saavad siin laste sünnipäevad ja suurte inimeste firmapeod. Traavivõistlused annavad aga omalt poolt ülimalt noobli varjundi kõigile siinsetele ettevõtmistele.

Vaikne nagu maal vanaema juures, avar nagu mererannal ning tasuta sissepääs kõigile – see ongi Tallinna Hipodroom. Autodest pungis ja närvilises linnaruumis tundub selline paradiislik paik ilmvõimatu olevat, aga ometi on ta olemas ja lausa kesklinna piiril.

Möödunud aastast asus hipodroomi appi lapsevanemaile, kes soovisid pere noorimatele liikmetele tavapärasest erinevat sünnipäeva korraldada. Senine tagasiside on pehmelt öeldes ülivõrdeis. See on ka loomulik – eksootiliselt kostümeeritud võõrustajad, põnevad töötoad ja elu esimesed hetked päris hobuse sadulas, panevadki jõngermanne vaimustusest rõkkama.

Täiskasvanute seas kogub pisitasa populaarsust komme korraldada hipodroomil firmapidusid. Hipodroomi rahvas aitab nendel üritustel võrsuda tõeliselt meeldejäävaiks. Talliekskursioon võib kostuda mitte kuigi kõnekana. Ometi on inimene ja hobune koos olnud enam-vähem 7000 aastat ja selle ajaga on korjunud mägedena põnevaid teadmisi tolle imekena looma kohta. Hipodroomi treenerid on omalt poolt innukad hoolealuseid esitlema ja neist igaühe eripäradest kõnelema. Sepikojas saab külastaja võimaluse tellida oma isiklik õnnetoov hobuseraud, et alles ääsisoe suveniir koju kaasa võtta.

Millegipärast pole pealinna ettevõtjad veel taibanud kui ideaalne paik on hipodroom ärikohtumise korraldamiseks. Kesklinnast kiviviske kaugusel, tasuta parkla ja akna tagant mööduvate hoburakenditega – ühe asjaliku kokkusaamise jaoks polegi võimalik paremat keskkonda luua. Kui kellaaeg on sealmaal, mil välismaistel hipodroomidel algavad võistlused, saab päevale vürtsi lisamiseks ka mõne toto-panuse teha.

Ja muidugi peetakse hipodroomil traavivõistlusi. Neid korjub aasta peale umbes 15 ning kui võimalik, siis seotakse võistluspäev mõne hipodroomiülese sündmusega. Lähim selline peetakse 10. märtsil ja selle alapealkiri võiks olla „Kärus ainult tüdrukud!“ See võistlus on pühendatud rahvusvahelisele Naistepäevale ja enamasti osaleb võistlejaid Soomest ning Rootsist.

Tõsi, esmakordselt võistluspäeva uudistama tulnud inimesele kostub siin paljugi arusaamatult. „Võttis lindi“, „atakeerib teisest rattast“, „on saamas head seljajooksu“ ja mu taoline – ehtne hiina keel, eks ole? Õnneks liigub külastajate seas alati keegi hipodroomi personali seast. Tema aitab aru saada. Nüansse aitavad ka selgitada juba kogenud traavivõistluste külastajad. Sest hipodroom – see on avarus, hobused ja siin on kõik omad!